2 Reviews
- 벌자엄마Jun 29, 2016 (UTC)Dry SkinSensitive Skin
Review under verification
The content is currently being reviewed by the Hwahae operations team, and the verification will be completed by the next business day (excluding weekends and holidays) from the date the review was written.Reviewed by The Hwahae Testers
This review was written by The Hwahae Testers who received the product for free and evaluated it with a sense of representing Hwahae. The review is completely unbiased and honest, with no guidelines or restrictions. Reviews by The Hwahae Testers undergo the same strict verification process as regular reviews, and if they don't meet our standards, revisions will be requested.ProsIt feels like it's deeply hydrating the dry areas around my eyes!
ConsIf you have oily skin or very sensitive eye area, I recommend doing a patch test before using.
- 아이라나Apr 9, 2015 (UTC)Dry SkinAcne Skin
Review under verification
The content is currently being reviewed by the Hwahae operations team, and the verification will be completed by the next business day (excluding weekends and holidays) from the date the review was written.Reviewed by The Hwahae Testers
This review was written by The Hwahae Testers who received the product for free and evaluated it with a sense of representing Hwahae. The review is completely unbiased and honest, with no guidelines or restrictions. Reviews by The Hwahae Testers undergo the same strict verification process as regular reviews, and if they don't meet our standards, revisions will be requested.ProsI initially used it only around my eyes, but then I heard it was good for small blemishes. So, I started applying it all over my face, and since then, those pesky little bumps have significantly reduced. It's absolutely fantastic for dry skin!
ConsIf you apply it to your entire face, you'll use up the whole thing in just two weeks. And the price for this tiny product? A whopping $45! The pricing is absolutely wicked!
TipWhile this soothing gel costs $45 in Korea, it's actually made in the USA. You can buy it directly from the States for about $14 per unit, which is a much better deal!